VPS1000-1048
DigiKey Part Number
179-VPS1000-1048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPS1000-1048
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPS1000-1048 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.51" L x 5.00" W x 1.61" H (241.5mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Approval Agency
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
20.83 A