VGS-100W-24 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
VGS-100W-24
DigiKey Part Number
179-VGS-100W-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGS-100W-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 108W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VGS-100W-24 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
89.5%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
4.5 A