PRF20-Q110-S12
DigiKey Part Number
179-PRF20-Q110-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRF20-Q110-S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRF20-Q110-S12 Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
43V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
UL
Current - Output (Max)
1.67A
Standard Number
Power (Watts)
20 W