PCN1-S5-S15-M
DigiKey Part Number
PCN1-S5-S15-M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN1-S5-S15-M
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN1-S5-S15-M Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.54" L x 0.39" W x 0.29" H (13.7mm x 9.8mm x 7.4mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
67mA