HPS20K800-400V
DigiKey Part Number
22-HPS20K800-400V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPS20K800-400V
Description
HIGH POWER PROGRAMMABLE DC POWER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 800V Output Bench (AC to DC) Power Supply Analog 0 ~ 25A Output 20000W Features LAN, Programmable, RS-232
Category
Display Type
Analog
Manufacturer
B&K Precision
Size / Dimension
24.200" L x 19.000" W x 5.300" H (614.68mm x 482.60mm x 134.62mm)
Series
Features
LAN, Programmable, RS-232
Packaging
Box
Power (Watts)
20000W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
10mV; 10mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
160mV
Voltage - Supply
360 ~ 440VAC
Voltage Regulation - Load
420mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
5mA
Voltage - Output
0 ~ 800V
Current Regulation - Load
33mA
Current - Output
0 ~ 25A
Ripple
350mV p-p, 150mV rms