H3DDS-6006M
DigiKey Part Number
H3DDS-6006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H3DDS-6006M
Description
IDC CBL - HHKR60S/AE60M/HHKR60S
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Packaging
Bulk
Features
Polarizing Key, Strain Relief
Part Status
Active
Color
Multiple, Ribbon
Connector Type
Socket to Socket
Shielding
Unshielded
Number of Positions
60
Cable Termination
IDC
Number of Rows
2
Contact Finish
Tin
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)