LTC6101HVAHMS8#PBF
DigiKey Part Number
LTC6101HVAHMS8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC6101HVAHMS8#PBF
Description
IC CURRENT SENSE 1 CIRCUIT 8MSOP
Detailed Description
Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP
EDA/CAD Models
LTC6101HVAHMS8#PBF Models
Category
Current - Supply
350µA
Mfr
Current - Output / Channel
1 mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply Span (Min)
5 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
100 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
Surface Mount
Gain Bandwidth Product
200 kHz
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)