LTC4054ES5-4.2#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LTC4054ES5-4.2#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LTC4054ES5-4.2#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LTC4054ES5-4.2#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4054ES5-4.2#TRMPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CEL TSOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion TSOT-23-5
EDA/CAD Models
LTC4054ES5-4.2#TRMPBF Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Number of Cells
1
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Current - Charging
Constant - Programmable
Base Product Number
Charge Current - Max
800mA