AD8250-EVALZ
DigiKey Part Number
AD8250-EVALZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD8250-EVALZ
Description
EVAL BOARD FOR AD8250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AD8250 iCMOS® 1 - Single Channels per IC Instrumentation Amplifier Evaluation Board
Category
Slew Rate
25V/µs
Manufacturer
Analog Devices Inc.
-3db Bandwidth
10MHz
Series
Current - Output / Channel
37mA
Packaging
Box
Current - Supply (Main IC)
4.1mA
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
10V ~ 30V, ±5V ~ 15V