GH CSSRM6.24-V9A2-1-1-700-R33
DigiKey Part Number
475-GHCSSRM6.24-V9A2-1-1-700-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GH CSSRM6.24-V9A2-1-1-700-R33
Description
LED
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® Square Red 640nm 1212 (3030 Metric)
Category
Current - Max
1.4A
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
1120mW (1075mW ~ 1165mW)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Wavelength
640nm
Supplier Device Package
1212
Current - Test
700mA
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.97V
Height - Seated (Max)
0.089" (2.27mm)