ACJS-NH35
DigiKey Part Number
889-ACJS-NH35-ND
Manufacturer
Amphenol Audio
Manufacturer Product Number
ACJS-NH35
Description
3.5MM TRS NO THREAD HORZ PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Kinked Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACJS-NH35 Models
Category
Termination
Kinked Pin
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Packaging
Bulk
Voltage - Rated
34V
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
10 A
Connector Type
Phone Jack
Contact Material - Plating
Tin
Gender
Female
Body Material
Brass
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Color
Silver, Black
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 6 Contacts
Contact Material
Brass
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Panel Hole Size
0.220" (5.60mm)