Image for HDC9M42S2000 is not available
HDC9M42S2000
DigiKey Part Number
4306-HDC9M42S2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC9M42S2000
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E)
Flange Feature
Board Side (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C