HDC50M5R80T2S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for HDC50M5R80T2S is not available
HDC50M5R80T2S
DigiKey Part Number
4306-HDC50M5R80T2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M5R80T2S
Description
HDC50M5R80T2S
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C