NKA103C1B1
DigiKey Part Number
45-NKA103C1B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKA103C1B1
Description
THERMISTOR NTC 10K OHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 10k Bead
Category
B25/85
3977K
Manufacturer
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Operating Temperature
-40°C ~ 190°C
Series
Length - Lead Wire
0.89" (22.50mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Grade
Automotive
Resistance in Ohms @ 25°C
10k
Qualification
AEC-Q200
Resistance Tolerance
±1%
Package / Case
Bead
B Value Tolerance
±0.75%