ACS780LLRTR-050B-T
DigiKey Part Number
620-1817-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1817-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1817-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS780LLRTR-050B-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 50A 7-PSOF
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 7-PowerSMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS780LLRTR-050B-T Models
Category
Accuracy
±1.5%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
3.6µs
Part Status
Not For New Designs
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
40mV/A
Package / Case
7-PowerSMD Module
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
7-PSOF
Linearity
±1%