ACS772LCB-100U-PFF-T
DigiKey Part Number
ACS772LCB-100U-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS772LCB-100U-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 100A 5-CB
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect Unidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
EDA/CAD Models
ACS772LCB-100U-PFF-T Models
Category
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Mfr
Response Time
2.5µs
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
For Measuring
AC/DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Current - Sensing
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
40mV/A
Frequency
DC ~ 200kHz
Base Product Number
Linearity
±0.9%