ACS71240LLCBTR-020U5
DigiKey Part Number
620-ACS71240LLCBTR-020U5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS71240LLCBTR-020U5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS71240LLCBTR-020U5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240LLCBTR-020U5
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 20A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
ACS71240LLCBTR-020U5 Models
Category
Accuracy
±6%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Unidirectional
Output
Analog Voltage
Mounting Type
Sensitivity
200mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%