ACS711KLCTR-25AB-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS711KLCTR-25AB-T |
Description | CURRENT SENSOR HE/OL 25A 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACS711KLCTR-25AB-T Models |
Category | Linearity ±1% |
Mfr | Accuracy ±5% |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 3V ~ 5.5V |
Part Status Active | Response Time 4.6µs |
For Measuring AC/DC | Current - Supply (Max) 5.5mA |
Sensor Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Current - Sensing | Polarization Bidirectional |
Number of Channels 1 | Mounting Type |
Output Ratiometric, Voltage | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Sensitivity 55mV/A | Supplier Device Package 8-SOIC |
Frequency DC ~ 100kHz | Base Product Number |