F0603FA0500V063TM
DigiKey Part Number
5673-F0603FA0500V063TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
5673-F0603FA0500V063TMCT-ND - Cut Tape (CT)
5673-F0603FA0500V063TMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F0603FA0500V063TM
Description
SOLIDMATRIX FUSE, 63VDC, 0.5A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.003
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W x 0.037" H (1.60mm x 0.80mm x 0.95mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.485 Ohms