SMC-1A-40-1-GT-HT
DigiKey Part Number
2057-SMC-1A-40-1-GT-HT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC-1A-40-1-GT-HT
Description
MACHINE PIN SOCKET 40P 2.54MM PI
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Voltage Rating
100V, 150VDC