Image for EB3-14-B-180 is not available
EB3-14-B-180
DigiKey Part Number
2057-EB3-14-B-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EB3-14-B-180
Description
EURO BLOCK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Adam Tech
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
14
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
14
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.51mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.362" (9.20mm)