BHR-50-VUA
DigiKey Part Number
2057-BHR-50-VUA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHR-50-VUA
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BHR-50-VUA Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.358" (9.10mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Features
Polarizing Key
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC