ADP-098-217-689-M
DigiKey Part Number
2057-ADP-098-217-689-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP-098-217-689-M
Description
CONN PWR PLUG 2.5 X 5.5MM
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Plug 2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217") Free Hanging (In-Line)
Category
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Manufacturer
Adam Tech
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Shielding
Unshielded
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
2 A
Connector Type
Plug
Body Material
Brass
Gender
Female
Housing Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Industry Recognized Mating Diameter
2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217")
Contact Material
Brass
Actual Diameter
0.098" (2.50mm ID), 0.217" (5.50mm OD)