125SH-B-04-TS
DigiKey Part Number
2057-125SH-B-04-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-B-04-TS
Description
CONN HEADER VERT 4POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.049" (1.25mm)
Category
Contact Length - Mating
0.094" (2.40mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.232" (5.90mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Rectangular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
125VAC