ASMPM-0806-1R0M-T
DigiKey Part Number
535-ASMPM-0806-1R0M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASMPM-0806-1R0M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASMPM-0806-1R0M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMPM-0806-1R0M-T
Description
FIXED IND 1UH 2.6A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Multilayer Inductor 2.6 A 70mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASMPM-0806-1R0M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.1A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)