ULCD-35DT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
4D Systems Pty Ltd
In Stock: 131
Datasheet
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color TTL 3.5" (88.90mm) 480 x 320 (HVGA)
ULCD-35DT Bottom
ULCD-35DT
DigiKey Part Number
1613-1095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULCD-35DT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
48.96mm W x 73.44mm H
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
480 x 320 (HVGA)
Part Status
Not For New Designs
Interface
TTL
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)