TPR6040F25-S3TR
DigiKey Part Number
5503-TPR6040F25-S3TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPR6040F25-S3TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPR6040F25-S3TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPR6040F25-S3TR
Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 15 mA SOT-23G-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPR6040F25-S3TR Models
Category
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Manufacturer
3PEAK
Noise - 0.1Hz to 10Hz
40µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Noise - 10Hz to 10kHz
72µVrms
Part Status
Active
Current - Cathode
150 µA
Reference Type
Shunt
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
SOT-23G-3
Tolerance
±0.1%