FP301-3/8-48"-YELLOW-125 PCS
DigiKey Part Number
3M161454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-3/8-48"-YELLOW-125 PCS
Description
HEATSHRINK 3/8"X4' YLW 1=1PC 48"
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Yellow 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Inner Diameter - Supplied
0.375" (9.53mm)
Inner Diameter - Recovered
0.187" (4.75mm)